A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Adatkezelési tájékoztató
Termékek

Kreatív és biztonságos: az ütvefúróval végzett projektek

Kreatív és biztonságos: az ütvefúróval végzett projektek

Ha az otthoni barkácsmunkák során nehézségekbe ütköznek, akkor kerül elő a „nehéztűzérség”, azaz az ütvefúró.

A falakba történő lyukfúrást megkönnyítő eszköz a hazai filmtörténetbe is belekerült. Ugyanis az 1985-ben készült Szomjas György film azt járja körül, hogy a szocialista rendszerben miként válik valaki maszekká, azaz miként áll a saját lábára. Közben láthatjuk, hogy ez mit okoz a főhős magánéletében és a lakókörnyezetében.

A dobozházakban adottak a megrendelők, mert a betonfalba csak ütvefúróval lehet lyukat fúrni. A Falfúró című film sztorija nagy vonalakban ez. Aki kíváncsi a Szirtes Ági, Bán János, Andorai Péter és Erdős Mariann főszereplésével készült alkotásra, az keressen rá a videós oldalakon. Térjünk vissza a témánkra, az ütvefúróra.

Ütvefúró vagy fúrókalapács?

A lakótelepen játszódó film segít abban, hogy választ adjunk az ütvefúró vagy fúrókalapács kérdésre. Ugyanis a két eszköz közötti választásban a kulcsot az jelenti, hogy hol használják. Ha a cél a beton, amit kavicsokkal és betonvasakkal is „megfűszerezhetnek”, akkor ennek „leküzdésére” a fúrókalapács ajánlott. Ugyanis ennek a gépnek más a működése: itt közvetlenül a fúrószárat mozgatják. Ezért a gép és a fúrószár jóval jobban bírja az előre-hátra történő mozgást. Természetesen kapható ennek a kemény anyagnak a kifúrására készült fúrószár is.

Előnye még a fúrókalapácsnak, hogy vésési funkciója is van. Így ha csempét, járólapot vagy vakolatot kell eltávolítani, akkor ebben nagy segítséget tud nyújtani. Szóval, ha a cél a beton fúrása, akkor a fúrókalapács ajánlott.

A történet

A fúrás történetéről ebből a blogbejegyzésből tájékozódhat. Az első villanyfúrók az 1930-as években jelentek meg. Ezeknek a gépeknek a fejlettebb kivitelei - azaz az ütvefúrók - az 1950-es évek második felében kerültek a piacra. Az ütvefúrók hatékonysága abban rejlik, hogy fúrás közben néhány milliméteres előre-hátra mozgást végeznek. Ennek köszönhetően jóval könnyebb a tégla és az ytong falak fúrása. A gép megfelelő beállítása mellett érdemes a felülethez illő fúrószárat is választani. Így a munka könnyebbé és egyszerűbbé válik.

Ha sokat kell fúrni, és nincs a géphez csatlakoztatható porelszívó vagy porszívó, akkor érdemes maszkot használni. A másik munkavédelmi eszköz aminek javasolt a használata, az a védőszemüveg. Az oka, hogy nem csak por képződhet a fúrás közben, hanem nagyobb szemcsék is keletkeznek. A veszélyes ebből a szempontból a csempe, ami törik és a szilánkjai komoly sérüléseket tudnak okozni.

Fotó: unsplash.com