Mit tehetünk vele? Az összes zöld hulladékként végezze?
Komposztáló készítését korábban már körbe jártuk, azaz mutattunk lehetőségeket, hogy raklapok, deszkák és néhány barkácseszköz felhasználásával, miként lehet, akár komposztálót is készíteni.
Témánk, hogy mit lehet csinálni a levágott fűvel, ami nagyobb kertekben komoly mennyiséget is elérhet. A „legszebb” az egészben, hogy ez nem csak egyszeri alkalom, hanem rendszeresen termelődik…
Komposztálás
A latin eredetű szó, valójában újrahasznosítást jelent, ami manapság divatos, szexi és zöld tevékenység. A komposztálásban felhasználható anyagok, a háztartásban és a kertben keletkezett szervesanyagok, amelyek a megfelelő környezetben lebomlanak, azaz oxidálódnak. A végeredménye a folyamatnak ásványi anyagok és szervesanyag maradványok, azaz a humusz. Ezeket jól lehet a talaj táplálására használni.
Idevágó megjegyzés, hogy árulunk kész komposztálókat is! Ami az ágaprítóval együtt segít a kerti hulladékok feldolgozásában. Ha már a „kereskedelmi perceknél” tartunk: a szuper széles fűnyíró választékunkat is érdemes megnézni, ahol a tartozékokból is bőséges a kínálatunk.
Színre lép a mulcs
A kifejezés eredete francia, és a moule szóhoz vezethető vissza. Ennek a jelentése formáz vagy borít. Aki azt gondolja, hogy mulcs az a mai kor gyermeke, az nagyot téved. A mulcsot természetes anyagokból készült talaj takaróknak lehet nevezni. A használata az 1800-as években kezdett terjedni.
A mulcs eredeti alkalmazásának az oka nem a kert szebbé tétele, hanem a talaj minőségének és a növények egészségének a javítása. Ezért alkalmazták előszeretettel a mezőgazdaságban is.
A levágott fű úgy kapcsolódik a témához, hogy nem csak a vörös vagy barna színben pompázó, vékony fakéregre hasonlító „bolti” mulcsot lehet a növények köré rakni. Hanem a levágott fűvet is, ezzel a talaj jobban megőrzi a nedvességét, a minőségét, és a gyomok is nehezebben jönnek elő. Érdemes a rövidre vágott fűvel dolgozni, és előtte valamennyire megszárítani.
Fű, mint műtrágya pótló
A levágott fű jóval értékesebb, mint gondolná, ennek az oka az összetételében keresendő. Ugyanis a négy százaléka nitrogén, a két százaléka kálium, egy százaléka pedig foszfor. Ezért kiváló gyeptrágya, amivel pótolni lehet kb. a szükséges gyeptrágya ötödét. Ennek a legjobb módja, hogy a rövidre vágott füvet a füvön hagyják vagy a talajra szórják.
Aki ki akarja maxolni ezt a területet, annak azt javasoljuk, hogy egy vödröt a harmadáig töltsön meg vízzel, a többit pedig fűvel. Majd zárja le vödröt, és három nap múlva már kész a folyékony műtrágya.
Fotó: unsplash.com